Blog

Jak úspěšně zvládat stres?

30.1.2013

Dobrý den, těší mne, že jste se rozhodli využít dotazník, který měří projevy dlouhodobého stresu.

Věřím, že Vám skrze informaci, jak na tom se zvládáním stresu jste, poskytne užitečné informace pro Váš další osobní a profesní rozvoj.

Než se rozhodnete mne kontaktovat, zde jsou úvodní informace pro Vaši orientaci v tématu Řízení stresové zátěže:

Co je stres?

Stres je jeden ze tří klíčových psychosociálních faktorů snižujících výkonnost lidských zdrojů.
V EU je, po bolestech páteře, druhým nejčastějším problémem souvisejícím s prací. Postihuje 28% všech pracovníků v EU. Je zodpovědný za více než 1/4 absencí v práci trvajících déle než 14 dnů z důvodů zdravotních problémů souvisejících s prací. Na základě údajů z roku 1999 se odhaduje, že stres spojený s prací stojí členské státy EU nejméně 20 miliard Euro ročně.

Stres související s prací vzniká tehdy, pokud nároky pracovního prostředí přesahují kapacitu pracovníků vyrovnat se s nimi (nebo je řídit), respektive pokud jsou pracovníci přesvědčeni, že nároky přesahují jejich aktuální kapacitu je zvládat.

Stres (stresová reakce) je psychofyziologická reakce organismu na ohrožení či nadměrnou zátěž. V malé míře je stres motivátorem, může vést ke zlepšení výkonu a přinést uspokojení z dosažení náročných cílů. Pokud jsou však nároky velké nebo trvají dlouho, pak mohou vyvolat stres, který vede k únavě, vyčerpání, poruchám soustředění, zhoršování vztahů, vyšší chybovosti a nežádoucímu pracovnímu chování zaměstnanců, ke snížení tvořivosti, flexibility, schopnosti adekvátně reagovat na rizikové situace či k syndromu vyhoření. Může ovlivňovat pracovníky na všech pozicích, ve všech odvětvích i firmách všech velikostí.
Stresu lze předcházet, rozvíjet schopnost jej zvládat i eliminovat jeho důsledky.

Nabídky programů řízení stresu:

Manažerské programy – určeno pro jednotlivce

  • přístrojové měření důsledků stresové zátěže na přístroji Kardivar (měří úroveň stresu a jeho vliv na organismus, stav nervového systému, stav oběhového systému a srdce, stav regeneračních schopností organismu, stav imunity, úroveň energie (ATP) a její rezervy, stav hormonálního systému, stav psychiky, celkovou výkonnost organismu, odchylky v adaptačně regulačních mechanismech ANS, rizika civilizačních nemocí)
  • individuální protistresový plán (analýza stresorů, jejich zdrojů a podmínek, návrh opatření pro prevenci, zvyšování protistresové odolnosti a zvládání stresu a pro vyrovnávání důsledků stresové zátěže)
  • individuální coaching/lectoring (pro implementaci individuálního protistresového plánu, pro nalezení a realizaci vlastních protistresových opatření)
  • nácvik relaxačních a psychoregulačních metod (manažerské meditace apod.)

Celofiremní programy – určeno pro týmy či celou firmu

  • Inventář systémových zdrojů stresu (formou rozhovorů s pracovníky)
  • audit stresové zátěže a jeho zdrojů ve firmě (formou dotazníku, sestaveného na základě inventářem specifikovaných proměnných)
  • firemní strategie snižování stresové zátěže (návrh celkové koncepce snižování stresové zátěže)
  • vzdělávací program v oblasti stres managementu (návrh a realizace jednotlivých vzdělávacích a tréninkových programů)

Pro podrobné informace o programech a objednání se na konzultaci volejte na +420 603737841 nebo pište na kouc.eu@gmail.com

Rád Vám pomohu obnovit životní pohodu a radost z práce…
Mgr. Petr Růžička, akreditovaný senior kouč, konzultant a terapeut
www.kouc.eu
Dotazník naleznete na adrese: http://jdem.cz/wt2a8


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.